Friends

Thursday, 21 May 2015

Max factor Facefiniti 3 in 1

Здраво!

Резензијава ја подготвувам две недели, но никако не сум задоволна од фотографиите. Денес сепак одлучив да седнам, да ја напишам бидејќи е за еден навистина прекрасен производ.
Не помнам дали некогаш сум користела пудра или било каков производ од Max Factor, некако не го ни погледнував нивниот штанд затоа што не секогаш можам да си дозволам нешто од нивниот бренд, а криво би ми било ако нешто ми се допадне и не си го купам :$
За оваа пудра читав многу позитивни коментари и по некој негативен. Ми се допаднаа многу од рецензиите и мислев дека ќе ми одговара. Морам да и се заблагодарам и на една Марија која ме поттикна да ја земам. 
Потрагата по совршена нијанса ми беше кошмар и три дена се мислев која нијанса да ја земам. На крајот отидов во Cosmo и една од девојките ми помогна во изборот на нијансата. Благодарност и до неа.

Па да почнам :) Пудрата која толку многу ме воодушеви е Max Factor Facefiniti 3 in 1. Што значи тоа 3 во 1? Подлога, коректор и пудра во едно. Всушност пудрава би требало да го олесни секојдневието на секоја жена со тоа што ги споиле трите работи во еден производ. Дали тоа го исполнува ќе видите подолу.

 Пудрата доаѓа во стаклено шише, на кое има пумпица. Шишето кога ќе го купите има на себе заштитна фолија која ви дава сигурност дека никој пред вас не ја отварал. Редовната цена на пудрава е 820 денари, но често ја има на попуст и може за да се купи за некои 600 денари. 
Шишето има 30 милилитри производ. Пудрата има и SPF 20. 

 На нашиот пазар достапни се пет нијанси. Мојата нијанса е Golden 75, која е најтемна, но ќе видите подолу дека не  е многу темна.
 Текстурата на пудрата не е густа, воденаста е, лесна е и не се чувствува на кожа. Покривноста е средна накај висока, но може и да се надоградува, а да не изгледа валкано.

 Многу малку производ е потребен за цело лице, многу лесно се размачкува и речиси и да не се познава на кожа.
Финишот на пудрава не  е целосно мат, туку полумат, многу природно и здраво изгледа на кожата.
Бидејќи имамм многу мрсна кожа мислев дека брзо ќе блеснам, но видов дека тоа зависи од кремата која ќе ја ставам под неа. Со серумот од Balea, пудрава на моето лице издржува 6 часа, а потоа почнува да блеска Т зоната. Се задржува на лицето, не лизга и не исчезнува, а и цела шминка цел ден изгледа убаво.

 Она што особено ми се допаѓа кај пудрава што не остава траги на гардероба, при гушкање, а и трагите на мобилен се многу мали за разлика од други пудри кои сум ги користела.


 На сликите подолу можете да видите како изгледа на моето лице пред и потоа. Намерно ја фотографирав страната која ми е понафрлана. Можете да видите дека покри се, не се познаваат црвенилата, ниту флеките, а и одлично ми прилега на тенот. 


Оцена 10+/10!

Ја препорачувам на секој кој има мрсна или комнинирана кожа.

Дали сте ја користеле? Препорачајте ми друг производ од Max Factor кој ве воодушевил.


Поздрав!

Wednesday, 20 May 2015

AVON CC pearls/ Корективни бисери

Здраво!

Пред некоја недела бев присутна на првата работилница која Авон ја организираше за блогери, шминкери во Македонија.
Организацијата беше прекрасна, се беше убаво испланирано, организирано и се погрижиле сите да се чувствуваме пријатно. На крајот добивме подароци кои дополнително не расположија. Па кој не сака подароци?


 Корективните бисери и закочената четка кои можете да ги најдете и во нивниот тековен каталог се најдоа во мојата Avon ќеса.

Редовната цена на корективните бисери е 780 денари, но во тековниот каталог се 449 денари. За таа цена добивате 22 грама производ. Не успеав да најдам никаде дата на траење.

 Како што можете да забележите на фотографијата бисериве се во неколку бои, поточно пет бои. Секоја боја си има своја задача:
-зелена - го неутрализира црвенилото;
-жолта - ги неутрализира темните кругови под очите;
-виолетова - прави контрас на жолтите делови;
-праска - ги изедначува темните дамки;
-ванила - ја осветлува кожата 

 Avon велат дека можат да се користат на три начини:

-да се нанесат на чисто лице за рамномерен тен;
-нанесување над шминката како сјаен финиш;
- нанесување на јаболчниците за блескав и свеж изглед

 Бидејќи имам масно лице и нафрлано избегнувам да користам производи кои даваат сјај на лицето бидејќи така неарамнините кои ги има лицето се познаваат повеќе. Сепак бев љубопитна и ги пробав бисериве на чисто лице и не забележав ништо. Ставив крема како подлога, бидејќи мислам дека треба сепак на нешто да се задржи производот и не видов никаква разлика од голо лице и кога на него ги имав бисериве.
Над шминка не пробав да ги искористам бидејќи сум сигурна дека нема да ми се допаѓа, а и избегнувам сјај.
Мене најмногу ми се допаднаа како руменило. Од кога ќе ставам бронзер, ставам од бисериве на јаболчниците и изгледот кој го добивам е прекрасен. Бојата е многу убава и природна, има мал сјај кој воошто не  е нападен. На фотографии и поизразен, но ми се допаѓа и така. Многу убав, природен и свеж изглед се добива со нив.

Јас ги користам со четката, која исто ја има во каталогот. Редовната цена е 450 денари, но сега е на попуст, па чини 259 денари. Четката е закосена и има синтетички влакна. Многу е мека и пријатна на лице. 
Со бисериве се совршена комбинација.

Еве како изгледаат бисерите на моето лице:
Ова е мојот омилен производ од Avon.
Оцена 10/10!


Дали сте ги пробале? 


П.С. Сакам да го променам името на блогот, што мислите за тоа?

Saturday, 16 May 2015

white pants

Здраво!


Јас сум од оние личности кои сакаат да знаат што ќе прават наредна среда, петок, викенд. Така ми е полесно да функционирам, а и имам време доколку е битен настан да смислам што да носам.
Пред неколку дена се договорив со Алмира и Сара да се видиме, а нели средба не може да помине без фотографирање? :D  Комбинации низ глава ми се вртеа постојано, нешто што сум носела, а не сум ви покажала, нешто што сакам да го носам, ма што уште не. Станав вчера, отворив плакар и ги земав овие парчиња кои не беа ни во ниту еден план.
Се фотографиравме во Чаршија, а потоа со смеење и еден куп разговори продолживме во Менада.


Погледнете што носев јас, а ако ве интересира што носеа тие погледнете ги нивните блогови.
Фармерки - Шутка
Блуза - подарок
Чанта - подарок
Чевли - Il Cammino


Ви посакувам убав и пријатен викенд.


Thursday, 14 May 2015

S-he bronzing powder

Здраво!


Бронзерот никогаш не бил дел од мојата шминка или ако бил сум го користела како руменило.
Во потрага бев и сеуште сум по бронзер кој нема да влече накај портокалово, убаво ќе се бленда и ќе биде пристојна цена.
На форум прочитав дека овој бронзер е добар, па го купив.


 Бронзерот е во пластично бело паковање, кое има проѕирен капак. Ништо посебно паковање, едноставно, не делува цврсто, ниту пак квалитетно. Но, ми падна и не се скрши.


 На паковањето има рок на употреба и се наоѓа на долниот дел. Ми се допаѓа тоа бидејќи не ми паѓа често во очи и нема да го извадам наскоро.
Цената на бронзеров е околу 230 денари, а за таа цена добивате 9 гр. производ.

 Иако барав бронзер кој нема да влече на портокалово, овој е малку, но ништо страшно, со руменило се средува. Понекогаш го мешам со сенка за очи која е кафена, па добивам некоја нијанса која е подобра за контури, оосбено кога сакам да го средам носот.

 Убаво се бленда, не е потребно многу производ за да се направи контура, а и стои на лицето се додека не го извадам. Избледува после неколку часа, но не станува целосно незабележлив.
На фотографијата имам само од него, а го нанесувам со четката која е на фотографииве. Убедена сум дека не можам да си го погодам точното место каде би требало да го нанесувам, па доколку имате предлог дали треба подолу или погоре од ова на фотографија, ве молам споделете.


Убав производ е , особено за цената. Мислам дека поубаво ќе им прилега на девојките со посветол тен.
Оцена 7/10

Кој бронзер би ми го препорачале?

Поздрав!

Tuesday, 12 May 2015

The fashion tag!

Здраво!


Овој пат со поинаков пост, пост во кој ќе дознаете повеќе за мене, но на крајот ќе ве однесе и  кај блоговите на другите девојки.


1. Зошто го започна блогот?

-Блогот го започнав затоа што речиси секој ден на еден наш форум објавував фотографии од дневната гардероба. Една пријателка ми предложи да направам блог за да можат повеќе луѓе да го следат, а не само тие што се членови на тој форум.  Иако на почеток мислев дека брзо ќе ми помине желбата за блогот, еве ме четири години со уште поголема желба за пишување.


2.Каков е твојот стил?

-Моментално, а и неколку години наназад е елегантен, иако доста експериментирав, најмногу се пронаоѓам во овој стил. 


3.Која ти е модна инспирација?

-Не би рекла дека имам конкретна модна инспирација. Инспирација ми се дел од странските блогерки, Коко Шанел, Одри Хепберн, модата во 50тите и 60тите.


4. Омилен странски блог?

-Следам многу блогерки, но во овие две најмногу се пронаоѓам, можеби бидејќи и двете се прилично ниски жени, па можам да црпам инспирација од нив. 
A Keene Sense of Style и Wendy`s Lookbook се двете девојки чиј пост не пропуштам.


5.Модна инспирација од филм или серија?

-Многу ми се допаѓа стилот на Анџелина Џоли во Турист, Аманда и Викторија од серијата Revenge, девојки од Lipstick Jungle, Single Ladies и Меган од Body of proof.


6. Што носиш во моментов?

-Носам црни хеланки и црна туника.


7.Кое е твоето омилено парче облека?

- Фустан. Речиси готова комбинација, само чевли и чанта и спремен си.


8.Кое е последно парче гардероба што го купи?

-Купив еден куп гардероба во еден ден, но последни бев црвени и бели панталони/фармерки со висок струк.9. Кое е најстарото парче облека кое го поседуваш и сеуште го носиш?

- Тексас јакна! Пред некои 13,14 години мајка ми ни купи две тексас јакни, една посветла и една потемна. Ги носиме постојано со сестра ми и се уште се во одлична состојба.10. Кое е најскапото парче кое го имаш?

- Капут од Макпримат. Купен пред многу години од мајка ми, стоеше така во плакар, па почнавме да го носиме со сестра ми пред некои 3 години. Многу е топол, долг е и кројот е прекрасен.  Бојата е темно виолетова, лошо е излезена на фотографијата.11. Што облекуваш која не знаеш што да носиш?

- Имам еден црн фустан кој го купив од Макпримат пред малку повеќе од година и од тогаш го носам барем еднаш неделно. Преку зима со различна боја на хулахопки и црни чизми, на лето со балетанки, салонки, прекрасен е.12. Парче облека кое го носиш често, а луѓето околу тебе го мразат?

- Едно долго, шарено здолниште. Јас го обожавам, боите се прекрасни, материјалот е многу убав и пријатен на тело. Но, никој од моите блиски не го сака, постојано ми велат да не го носам или барем да го скратам до над колена.13. За кое парче облека се каеш што си го купила?

- Црвено, миди здолниште. Многу ми се допадна, мислев дека убаво ќе ми прилега, но се излажав. Материјалот е многу крут, не стои убаво и не може никако да се поправи.14. Без што не го напушташ домот?

- Без диоптерските очила и без обетки. Без обетки сум како гола, а без очилата воопшто не гледам. Без се можам, без нив не.15. Што никогаш не би облекла?

- Панталони до под колена. Толку лошо ми стојат што се прашувам каде ми биле очите кога сум ги носела. Ќе го препишам тоа на младоста :D


16. Која боја ти е омилена?

-Црвена! Мислам дека не постои боја што ми стои подобро од црвената. Иако во плакар најмногу преовладува црната.


17. Омилен парфем?

- Пред некое време го доби сестра ми да подарок овој парфем од Бенетон. Многу е убав, свеж и траен. За жал не го пронајдов низ Скопјево, ако имате предлог за сличен или знаете каде го има ве молам напишете ми во коментар.


18. Боја на кармин која најчесто ја носиш?

-  Изминатиов период тоа се кармините на Aura во боите Guess Who и Matte Mess. Прекрасна нуд боја и виолетова.


19. Боја на лак која најчесто ја носиш?

- Golden Rose, Color expert број 10. Многу е слична бојата со карминот Guess who, па ми се одличен секојдневен пар.20. Патики или балетанки?

- Балетанки! Не носев патики со години, сега купив едни да ми се наоѓаат :D но сепак предност им давам на балетанките затоа што повеќе одговараат на мојот стил.За крај ги повикувам на овој таг:


Ќе бидам среќна ако овој таг го прифатат и го направат и останатите девојки.


Поздрав!

Friday, 8 May 2015

INSTAGRAM #1

Instagram e една од социјалните мрежи на која поминувам најмногу време. Следам различни профили, не само мода и шминка, туку и храна, ентериер. Првото утринско кафе го пијам со мајка ми разгледувајќи на инстаграм. 
Доколку не сте го погледнале мојот профил кликнете ТУКА :)

Денес се одлучив за пост во кој ќе ви ги покажам моите фотографии од изминатава недела.

Дали вие користите инстаграм? 

Wednesday, 6 May 2015

Aura absolute matte

Здраво!


Веќе знаете дека сум опседната со козметиката на Аура, па и овој пост е посветен на нив. Од кога на мојата драга пријателка блогерка Алмира, чиј блог можете да го погледнете ТУКА, го видов карминов, морав да го имам. Неа и стоеше преубаво, а и ми кажа дека е многу задоволна од него.
Во Зегин, кога го купував карминот за кого пишував пред некој ден, ги видов и овие кармини. Има преубав избор на нијанси, но се фатив за овој бидејќи некако најмногу крена прашина. 
Во Зегин цената беше 240 денари, во ДМ околу 280 денари, а добивате 7 мл. производ. Паковањето доаѓа со заштитна фолија, па можете да бидете сигурни дека никој пред вас не го отварал. 

Нијансата која јас ја имам е 612, една од виолетовите бои во оваа линија. Секоја боја си има покрај бројот и име, а името на овој е matte mess.

Паковањето е како вообичаено што се сјаевите за усни. Има апликатор кој не е прецизен, но со малку труд може да се нанесе фино, без да изгледате како без огледало да сте го нанесувале.  На апликаторот останува производ доволно за да се нанесе еден слој. Може да се нанесуваат повеќе слоеви без да изгледа натрупано, а мене лично со 3 ми е идеална нијанса.

 Карминов кога ќе се нанесе не е мат, но после 2,3 минути од кога ќе се исуши завршницата му е баш мат. Не ги суши дополнително усните, но ги истакнува сувите делови и сите нерамнини. Трајноста не е многу голема, со пиење издржува цел ден, но ако јадете веднаш треба да се поправи. 

Се извинувам за фотографијава, освен малку маскара немам ништо ставено од шминка, но може приближно да се долови бојата. Имам само еден слој од карминот.Кога сакам убаво да ја оцртам устата тогаш го користам на Golden Rose моливот во нијанса 207, кој одлично оди со карминов.


Од мене карминов има 8/10, само затоа што не го издржува јадењето.
Но поради убавиот избор на бои, би купила повторно друга нијанса.

Сте ги пробале? Која нијанса ја имате вие?