Friends

Saturday, 13 June 2015

Alverde масло од дива роза

Здраво!


Ме нема некое време со нов пост, а имам многу производи кои едвај чекам да ви ги покажам. Се надевам наскоро ќе се вратам на распоредот кој го најавив пред некој период, па ќе се читаме поредовно.
Денес ви пишувам за мојот омилен производ во изминативе два месеци, иако кога го купував не бев сигурна дали воопшто ќе ми одговара.Иако имам масно лице сакав во негата да вклучам и масло, бидејќи кожата ја чувствував дехидрирана, безживотна, а почна и да се перути. После многу прочитани рецензии кое масло би можело да и одговара на масната кожа се одлучив за ова.
 Маслото од дива роза можете да го најдете само во ДМ, по цена од 255 денари, а до сега не сум го забележала на некаков попуст. 

 Алверде вели дека ова масло е наменето за сува кожа. Во себе покрај дивата роза содржи масло од јојоба, бадем, јадро од праска. Екстрактот од јаболка ја затегнува кожата. Го спречува предвременото стареење на кожата. Начин на користење: да се нанесат неколку капки на чиста и мокра кожа на лицето, вратот и деколтето и да се втрие во кожата.

 Маслото доаѓа во мала, стаклена, мат боца со пипета. Пипетата е исто стаклена и има отвор кој мене лично многу ми одговара. Боцата содржи 15 мл. производ.


 Маслото има малку појак мирис, но брзо се губи. Не е многу густо, но не е ни многу ретко. Не е на пример густо како рицинусовото.

Јас го користам секоја или секоја втора вечер. На влажна кожа втријувам околу 3,4 капки, отрпилика колку што има во пипетата на горната фотографија. Не ми ја масти дополнително кожата, напротив изгледа многу поубаво, посвежо, живо. Маслово го ставам и околу очите,  а после него ставам крема за лице и за околу очи.


Ова е мало слатко шишенце кое за мојава кожа прави чуда. Ако имате масна кожа не мора да значи дека треба да ги избегнувате маслата, само треба да ги прилагодите според потребите на вашата кожа.
Мене ова масло, рицинусовото и кокосовото ми одговараат на кожата, не ми предизвикуваат акни, не ми го мастат дополнително лицето, само ги гледам благодетите кои ги даваат.


Оцена 10/10

Дали вие го користите? Дали воопшто користите масла и какви?

Wednesday, 3 June 2015

Floral skirt

Здраво!


Знам дека насловиве ми се многу "креативни", но кога ќе почнам да ги пишувам секогаш наслов ми е едно од парчињата кои ги носам.
Во саботата бев во Рамстор на ревија во која главна задача имаа неколку модни блогерки. Тие имаа за задача да креираат неколку комбинации за летово. Фина беше организацијата и девојките се претставија одлично.
Пред ревијата го запознав Марко кој има одличен блог за фотографија. Бидејќи со себе носеше апарат направивме неколку фотографии. 

Иако се договоривме за одење на ревијава неколку дена пред саботата и мојот план беше да носам нешто друго, планот не излезе како што сакав. Со масло на косата седнав со моите да пијам кафе во двор и времето ми летна. На крај го облеков првото нешто што ми дојде при рака, ставив малку шминка и излегов со мокра коса.

Tuesday, 2 June 2015

Eveline BIG volume explosion mascara

Здраво!

Минатата недела ви пишував за тушот на Eveline, но не успеав да ве информирам каде ги има нивните производи. После постот добив многу пораки каде го има, а бидејќи немав одговор се потрудив да го најдам. Ги контактирав од Eveline и ми кажаа дека имаат продавница на ул. Максим Горки, на 20 метри од Шпанска амбасада. Наредниот ден отидов да видам што се имаат. Во продавницата има голем избор на производи, а покрај нивните производи имаат производи и од други брендови. Бидејќи отидов за производите на Eveline сепак најмногу се задржав на штандот со нивната козметика. 

Пред неколку години користев една маскара од нивниот бренд, но искрено не помнам дали сум била задоволна или не. Имаат голем избор на маскари, па низ разговор со девојката која работи таму се одлучив за оваа која е нова во нивниот асортиман.

 Златна амбалажа со црни букви. Нема заштитна фолија што е минус барем за мене, мислам дека треба барем една од етикетите да биде залепена преку делот што се отвара за да бидеме сигурни дека никој пред нас не ја отварал. На неа има едве етикети, едната е на македонски и на неа пишува до кога е датата на траење, а другата е на англиски која дава повеќе информации за производот. Добиваме 11 мл. производ за 255 денари и велат дека треба да ја потрошиме за 6 месеци од отварање.

 Четката е голема и е силиконска. Запците (не сум сигурна за вистинскиот збор) се помали на краевите од четката, а на средината се поголеми.  Течноста не е премногу течна, но ни многу сува, мене лично многу ми се допаѓа затоа што сум навикната маскарата да ми биде убава после недела, две, а не при прво нанесување.

 Јас ги сакам силиконските четки, затоа што поубаво ми ги расчешлуваат трепките. Оваа конкретно четка зема доволно производ, освен на крајот каде останува повеќе производ од потребното. Иако ја користам веќе недела дена, сакам со вас да ги споделам првите впечатоци и како изгледа на моите трепки при првото нанесување. Трепките не ги навиткав со виткач, не ги расчешлував, само ставив од маскарава.


Можете да забележите дека ги витка, им дава боја и волумен, но не ги расчешлува убаво при првото нанесување. Имам ставено само еден слој, кој мене искрено ми е доволен за секој ден.

Во изминатава недела се навикнав на неа, па успевам и да ги расчешлам убаво. Сепак јас навикната сум на виткач, па без него секоја маскара ми е помалку поубава. За жал немам фотографија од блиску од изминативе денови. 

Оцена: 9/10 само заради немањето на фолија. 

Дали на вас ви се допаѓа како изгледа? Би ја пробале ли?

Monday, 1 June 2015

Avene термална изворска вода

Здраво!

Се надевам имавте убав и пријатен викенд. Мојот беше прилично забавен и исполнет со луѓе.
Кога сум излезена од дома подолго време потребни ми се во чантата неколку производи кои би ми го олесниле денот. Па така палома, влажни марамици, мастики :D ми се задолжителни во чанта постојано, но кога е топло додавам уште еден производ во чантата.
Забележав дека најчесто термалнава вода ја користам кога е топло бидејќи ми треба освежување на кожата, а поради шминката не сакам да се плискам во вода.
 Вообичаено со мене го имам најголемото пакување кое чини околу 600 денари, но имате шише од 150 мл кое чини 450 денари и ова најмалото од 50 мл. кое не знам колку чини јас го добив. А и најсимпатично е за фотографирање.

 Avene  имаат многу едноставна амбалажа на производите, сите се бели со портокалови букви. Исклучок е само колекцијата за заштита од сонце која е портокалова и има бели букви. 
Термалната вода доаѓа во боца, со платично капаче. Обложена е со заштитна фолија  и на неа има декларација и упатство за користење. 

 Што велат Avene за овој производ?
Индикации: Есенцијалана смирувачка нега за осетлива кожа. Смирувачко дејство:
·Изгоретини од сонцето
·Различни видови иритации
·Исеченици од жилет.
Поткрепувачко, освежувачко дејство: 
·Како завршна фаза во чистењето
·После надворешни активности
·Во летниот период
·При патување.
Својства: Единствениот и постојан состав на оваа изворска вода и ги овозможува нејзините смирувачки и антииритирачки својства, што е потврдено од бројни научни студии. Avène термалната изворска вода, се користи како активен третман за различни кожни проблеми во Avène Дерматолошката бања. Тестиран од дерматолози, особено е погоден за есенцијална нега на осетлива, хиперсензитивна или алергична кожа.
Упатство за употреба: Се распрскува на кожата, а по неколку секунди нежно се брише.

Јас оваа вода ја користам после миење на лицето, пред нанесување на шминка, кога сум излезена да го освежам лицето, ако изгорам, ако се исечам, после депилирање.
Иако тие велат да ја избришеме јас не ја бришам туку оставам да се впие во кожата, мене така најмногу ми одговара. Ја бришам само ако сум некаде, не носам доволно производи за отстранување на шминката па да бидам сигурна дека не останало многу на лицето.


Ова е одличен производ особено на лето. Малово паковање е многу практично за во чанта, иако јас си го носам и најголемото во чанта :D


Оцена 10/10 


Дали сте ја пробале или ја користите?