Friends

Wednesday, 24 December 2014

Summer wedding

Летово бевме на свадба кај прв браучед. Одамна посакував долг фустан, иако сите ме убедуваа дека нема да ми прилега поради висината.
Сепак кога го видов и пробав го земав и не се откажав од идејата да носам долго. 
Имам малку фотографии и лош е квалитетот, но се надевам ќе ви се допадне.    Со сестра ми :)


Tuesday, 23 December 2014

Balea Fluid

Секогаш кога разгледувам низ рафтовите во ДМ, сум прилично љубопитна какви се нивните производи, особено оние на Балеа и на Алверде.
Овој флуид го забележав пред некое време и бидејќи пишува дека е за сите типови на кожа, посакав да го пробам затоа што кожата ми е мрсна, но дехидринана, на моменти па пресува.


Ова е хидратантен гел, кој во себе содржи витамин Е и провитамин Б5, како и екстракт од малина. Мириса прекрасно, навистина мирисот е како малина, без никакви други мириси, а и мирисот долго се чувствува на лице.

Пакувањето е бела бледа боја, од која може да се гледа внатрешноста на производот, количината и бојата. Гелот е во бледа розева боја.
Многу ми се допаѓа што има пумпица, па со едно стискање на пумпицата се добива доволна количина на производ за лице и врат.Гелот лесно се нанесува на лице, лесно се размачкува, но тешко се впива. Потребно му е време за да се впие во кожата, некои 10 до 15 минути. За тоа време се чувствува леплив слој на кожата, но кога ќе се впие воопшто не се чувствува и лепливоста ја снемува.


На мојата кожа до сега реагираше позитивно. Не се нафрлав од него, добив изедначување на тенот, кога ќе го нанесам порите не ми се познаваат како вообичаено.

Го пробав и под пудра, бидејќи имам една која многу тешко се нанесува и се познаваат како лушпи кога ќе ја нанесам, па бев прилично незадоволна од неа.
Од кога ја пробав со гелов е одлична, не се лизга од лице, иако очекував дека ќе се лизга. Не знам како но не ми остава траги на телефон, што за мене  е голем плус.

Особено ми се допаѓа кај производов што на него има датум на траење, па за оние кои чуваат кутивчиња од производи е одлично, а и за мене, бидејќи немам навика да чувам кутии.
Овој пат ја зачував само заради постов.
Содржи 50 мл. производ и чини околу 150 денари.


Од мене производов има 10/10.

Friday, 12 December 2014

Nivea AQUA sensation facial cleansing gel

Здраво!

Во овој пост ви пишував за производ кој првично ми ја пресуши кожата и сега го користам повремено. Овој пат ќе ви пишувам за производ кој во тој период кога кожата ми беше пресушена ми ја врати во нормала. По насловот можете да видите дека станува збор за производ на Нивеа. 
Никогаш не сум ги сакала производите на Нивеа, не ми одговарале ни на кожа, ни на коса. Секогаш ги одбегнував иако во последно време често читам позитивни критики за нивните производи.
Кога го купив гелов бев прилично скептична, но и не дека имав нешто многу да изгубам, секако лицето ми беше лошо. 
Цената на производов е околу 200 денари, но верувам дека цената се разликува од продажното место.
Ми се допаѓа амбалажата на производот, во фина нежна боја е и малку се забележуваат гранулите кои ги има гелот. Количината на производот е 200 мл, што е и повеќе од одлично за цената. 
Мојот гел е за нормална и комбинирана кожа  и одлично си ја врши својата работа. Иако ретко носам шминка, ја мие убаво, но само она што е на лицето. Фино ја отстранува и шминката на очите, но доколку имате туш или пак малку потешка шминка тогаш би требало да користите и нешто плус за нив.
Гелот е безбоен, со бели гранули кои се растопуваат при миењето. Не прави пена воопшто гелов, но убаво се гледа како ја растопува шминката. 
Има прекрасен мирис, кој мене ни малку не ме потсетува на нивниот класичен мирис од нивната класична крема во сина амбалажа.
Лицето после миење ми е свежо, нежно и воопшто не ми предизвикува дополнителни иритации или нафрлања на кожата.
Бидејќи имам премногу мрсна кожа, не верував дека производов ќе ми одговара, но кога се појавува она лачење на маснотии кое е баш изразено тогаш го користам гелот на Афродита. 
Најчесто гелот на Нивеа го користам 2,3 дена па еден ден Афродита, па повторно се враќам на Нивеа.
од мене гелов има 10/10.


Saturday, 6 December 2014

Afrodita YOUNG & PURE CLEAN Пена за чистење

        После долга пауза одлучив да се вратам на блогирањето. На блогов освен постови поврзани со модата ќе објавувам и постови за нега на лице, шминка, нокти, направи сам итн. Се надевам дека често ќе се дружиме и ќе ви се допаѓаат моите постови. Ќе ми биде драго да прочитам ваши критики, предлози, забелешки.


             Ако сте од оние кои имаат масна кожа веројатно сте навикнати секој производ кој ќе слушнете или прочитате дека е добар за вашата кожа, да го запишете и при прва прилика да до купите и пробате.
               Неколку години водам војна со мозолчиња, неправилности на кожа, постојано сјаење и избивање на маснотии на површина. Ме теши она дека подоцна ќе се појават брчките, но што до времето кога ќе бидеме среќни што имаме мрсна кожа?
         Да се навратам на мојот пост. Одамна читав рецензии за оваа пена за миење од Афродита, но не можев да ја пронајдам долго време. Пред 2, 3 месеци ја зебележав во ДМ и веднаш ја купив.
           На пената пишува дека е за масна и нечиста кожа. Не содржи парабени, парафин и силикони и не е комедогена.
               Боцата има пумпица која одлично работи и едно стискање на пумпицата е доволно за цело лице. Пакувањето е 150 мл и чини околу 300 денари, Пред употреба потребно е да се протресе.
              Кога ја купив пенава лицето ми беше прилично нафрлано и многу лачеше маснотии. Ја користев пенава неколку дена наутро и навечер, но забележав дека многу ми ја суши и затега кожата. Пред користење на пенава тенот ми беше речиси секаде ист, но со пенава почнаа да се појавуваат нееднаквости. Кожата почна да се суши и перути, на некои места дури ми се отворија и ранички, особено околу носот.
             Престанав да ја користам за лице и ја преместив во туш каде почнав да ја користам за грб, деколте и раменици. Мозолчињата кои ги имав на тие места почнаа да исчезнуваат. Иако на лицето кожата ми е многу мрсна, на телото е многу сува, но не забележав никакво дополнително сушење.
Кога ми поминаа раничките на лицето и малку се стабилизира кожата одлучив повторно да пробам, а и бев во оној период од месецот кога нормално е да се нафрламе. Овој пат ми го освежи лицето, не ми го пресуши и после долго време утрото немав никакви траги од маснотии.
Сега не ја користам постојано на лице, туку на 2,3 дена.

             Не забележав намалување на пори, ниту пак некоја страшна разлика околу митесерите.
Не ја отстранува шминката со само едно миење, морам да користам или пред неа нешто друго или после да се измијам со уште еден гел.
Многу ми се допаѓа мирисот на пенава, многу е свеж и после излегување од туш цела бања мириса на него.

        Јас не го препорачувам за секојдневно користење. Иако имам мрсна кожа не барам производ кој ќе ми ја пресуши кожата, туку некој кој ќе ја одржува свежа и чиста. Не би го купила повторно, затоа што за таа цена има и други препарати кои нема да ми ја пресушат кожата.


Поздрав!