Alverde дневна крема со матирачки ефект

 Кога и да видам производ на кој пишува дека дава матирачки ефект веднаш го купувам. За овој производ на ДМ многу читав по блогови па едвај чекав да стигне кај нас за да го купам. Иима и пена за миење од истава линија, но бидејќи имам доволно гелови за миење се одлучив само за кремава.

Каронска кутија во која се наоѓа туба со производот. На двете сликата е иста, јаболко и лимета. Количината на производот е 50 мл, а цената е околу 150 денари.
 Си има декларација на која пишува што содржи, за каква кожа е и како да се користи.
  Паковањето е хигиенско, има капаче и отвор со некоја нормална големина од која не може да излезе премногу производ, ниту пак да се изнамачите додека да истиснете.
 Кремата е бела, по структура е погуста, но лесно се размачкува. На почеток малку го затега лицето и одма го матира. Мирисот е многу убав, но брзо исчезнува. 
За жал моето искуство со кремава не е позитивно. После кратко време од кога почнав да ја користам забележав дека се нафрлам. Цена брада и вилична коска ми се направија со митесери и поткожни мозолки. Кога правев пауза во користењето се повлекуваа, а ако пак ја користев одма се појавуваа. 
Мат изгледот речиси и да го немаше на мојата кожа, после половина час од нанесувањето. Освен што светнував после неполн половина час ипудрата како да ми се лизгаше од лицево и исчезнуваше.

Можеби на друга кожа ќе и одговара, но на мојата не, иако во моментов не е многу мрсна.

Не ја препорачувам, оцена 2/10 заради мирисот.

Comments

  1. Jas ja koristam penata od istava kolekcija (mirisot mene mi e odvraten), i ako predhodno go iscistam licevo so miceralna voda ili nekoe drugo sredstvo za cistenje na shminka mi e odlicna se sto e ostanato od shminka na liceto vadi, ama samostojno ne e tolku dobra.
    Inaku odlicna recenzija, bas se mislev za letovo da ja zemam kremava, ama i jas imam po senzitivna koza pa vendas se nafrlam bas vo toj del kaj bradata i vilicnata koska, pa podobro bi odela so sigurni varijanti.
    I da poram da ti gi pofalam slikite se odlicni. :D

    ReplyDelete

Post a Comment