Friends

Wednesday, 29 April 2015

Hearts in blue

Здраво!
Во последно време можевте да забележите дека повеќе постови посветувам на козметиката, па овој пат одлучив да објавам една комбинација.
Кога пишувам за козметика не зависам од никого, бидејќи сама фотографирам, сама уредувам, сама двојам време. Кога сакам да подготвам пост со комбинација тоа оди потешко бидејќи не секогаш можам да најдам некој кој ќе ме фотографира, а и да најдам соодветно време.
Кошулава ми е во последно време омилена. Ја купив пред некое време од Пренди, 220 денари, но е буквално пери, носи. Се одлучив да доминира сината боја, затоа што во последно време многу ми се допаѓа.

Поздрав до следното читање :)

Sunday, 26 April 2015

Balea маслени туфери за отстранување на шминка

Здраво!


Неколку пати имам спомнато дека моето омилено место за чекање и губење време е ДМ. Шетањето низ рафтовите ме опушта и постојано сакам да купам и пробам нешто ново. Минатиот пат ги купив туфериве на Балеа за кои ќе ви пишувам денес.


 Се што треба да знаете за туферите пишува на самото паковање. 50 парчиња маслени туфери, без парабен и минерални масла. Маслото кое го имаат е на билна база и со витамините Е и Ц. 

 Паковањето е бело, со големина отприлика колку крема за лице. Има фолија кога ќе го одвртите капачето, па можете да бидете сигурни дека никој не ги отварал. 

 Убаво би било ако можете да ја задржите фолијата бидејќи ќе се исушат.

 Туферите се многу, многу тенки, можеби милиметар или два. 

 На следните фотографии можете да видите како ја отстранува шминката. 


Можете да забележите дека не ја вадат целосно шминката, но искрено не ни очекував да нема траги.
Она што мене не ми се допаѓа кај туфериве е што ако во секунда не се измиете почнуваат да печат и солзат очите. Тоа барем се случува кај мене, бидејќи ми се многу чувствителни.
Цената на туфериве е околу 60 денари и во зависност од тоа колку шминка имате на очите може да искористите едно за двете или по едно.
Јас сум задоволна од нив, не ми пречи тоа што ми солзат очите, затоа што сега се чистам во тоалет додека ми тече вода за веднаш да се измијам.

Од мене оцена 9/10. Препорачувам.Friday, 24 April 2015

Maybelline color drama

Здраво!

Дали има жена која излегла по едно нешто и се вратила само со тоа? Искрено, не верувам! Излегов по пудра, а се вратив со едen куп ситници, меѓу кои и моливчето за кое ќе ви пишувам денес.
Не ја знам редовната цена на моливов, не е моливче :D, но јас го земав 75 денари на некој попуст во Космо - ГТЦ. Колку нијанси се достапни кај нас, исто не не знам, бидејќи освен оваа боја имаше некоја барби розева која мене сигурно не би ми прилегала.

 Нијансата е 410 FAB ORANGE, преубава портокалова боја, во зависност од светлото оди и накај црвена, што мене лично ми се допаѓа.
Маната на оваа боја е што може да биде малку проблематична со жолтеникави заби, затоа што го истакнува тоа.

 Лесно се остри, не  е многу меко, но ни многу цврсто, убаво се лизга по усните. Не ги суши воопшто, ниту пак истакнува суви делови ако пред тоа сте ги имале.  Траен е многу, некои 5, 6 часа со јадење и пиење, иако остава траги, сепак не се губи лесно. Кога почнува да исчезнува не  е рамномерно, туку прво средината, а краевите можат да стојат и со часови нечепнати. Јас го нанесувам на цели усни, исто како кармин.

Неколку фотографии како стои :)

Ги барав во ДМ молививе, но ги немаше, а во Космо не сум проверила пак дали донеле други нијанси.
Дали сте ги пробале?

Оценка 10/10, би ги купила речиси сите нијанси (се разбира барби розевата не :D ).

Wednesday, 22 April 2015

Spring shoes collection

Здраво!


 Самиот наслов кажува за што денес ќе ви пишувам. Чевлите за мене се можеби и најважниот дел од гардеробата, па поради тоа едно време претерував со нивно купување. Кога бројот стигна до некои 100 пара, сфатив дека имам проблем и почнав да го намалувам нивниот број со подарување, фрлање на оние кои не сум ги облекла со години. Бројот го намалив на некои 40 пара, а со тоа и се ослободи простор за нови :D.
Ретко носам ниско, патики речиси воопшто, а високите потпетици се од 5,6 см. до 12 см. 
Во овој пост ќе ви ги покажам само оние што ги носам речиси секојдневно оваа сезона. Забележав дека повеќето се на крем, но најубаво се комбинираат со речиси се.


1. Овие чевли ме потсетуваат на пин-ап. Ги купив пред можеби 3 години и се оние по кои најчесто посегнувам кога одбирам што ќе облечам. Купени се во ГТЦ во Албатрос ако не се лажам продавницата и беа околу 300 денари. (Секогаш ги проверувам старите колекции што се намалени.)
Ги комбинирам буквално со се и се многу удобни.

 2. Крем чевли кои одат најдобро со панталони и фармерки. Купени пред нешто повеќе од 2 години од Тип- Тап во Рамстор, цена не помнам.

3. Најнови и омилени. Ги купив пред можеби месец од Аванти и чинеа 750 денари. Многу се убави, падот е убав, носени се по цел ден, илегувања, одење по калдрма низ Чаршија и издржав без да посакам да ги соблечам :D.
Салонки кои можат да се носат со се.

4. Чевливе ги видов во поминување, но не влегов ниту да ги пробам. После неколку часа се вратив по нив. Удобни, пријатни на нога, а и на око.
Нешто повеќе од 1000 денари чинеа пред две години во Ил Камино.

5. Бојава е одлична за на пролет, ја разигрува секоја комбинација. Купени се од Аванти пред нешто повеќе од 2,3 години и цената беше околу 700 денари.

6. Купени во ист ден со оние под број 3 :D Се двоумев помеѓу двата модели и на крајот ги земав двата. Овие не се толку удобни како кремот, малку се поплитки, па ногата ми се лизга ако немам влошки. Цената 750 денари, верувам сеуште ги има во Аванти, бидејќи се дел од новата колекција.

7. Стигнавме до најнискиот, најудобниот и najбезвременскиот модел. Иако се за бројче поголеми тоа го средувам со влошки, а и калапот е помал па не е нешто комплицирано. Чевли можат ли комплицирани да бидат? :D Носени со се и сешто. Малку се изгребаа напред, па се надевам ќе успеам да го поправам тоа. Купени пред година и пол од една продавничка на Битпазар, 600 денари.

8. Црни чевли требаат секоја сезона, а моиве ме служат речиси година многу често. Лаковани салонки, со некоја нормална висина на штикла, мислам 9 см. Најдобните чевли кои ги имам, без проблем по цел ден во нив, по различни патишта. Бидејќи е лак, малку се изгребаа, но ништо страшно и многу забележливо. 
Ги носам со се и сешто, класика.
Купени од Ил Камино, околу 1200 денари.

Чевлите ми се поделени во неколку плакари, ѕирнете во еден дел :) :


Какви чевли вие носите на пролет? Повеќе сте за чевли во весели бои или нешто неутрално?

Monday, 20 April 2015

AVENE Sun Emulsion SPF 50+

Здраво!

Од денес можете на блогов да очекувате нови постови секој понеделник, среда и петок. Доколку имате предлози за што сакате да пишувам слободно напишете во коментар. 

Денес имам рецензија за крема со заштитен фактор, а на овој пост ме поттикна променливо време. Пред некој ден бев излезена, сонцето фино се смешкаше, но кога се вратив веднаш забележав мали пецкања во пределот каде не ми беше покриена кожата.
Знаете дека имам многу чувствителна кожа, мрсна, склона на акни. Пред една година почнав да користам Далацин Ц, па со него почнав да користам и крема со заштитен фактор. После многу читања на рецензии се одлучив да ја земам кремата на Avene. Кога отидов во аптека, ја барав кремата со заштитен фактор 30, но аптекарката ме убеди за оваа со 50.


 Кремава е за нормална до комбинирана осетлива кожа и кожа склона кон создавање акни. Водоотпорна е, хипоалергена и некомедогена. 
Доаѓа во туба со пумпица и содржи 50 мл. производ. Јас ја купив во аптеката Виола во ГТЦ и чинеше 1000 денари.
 Кремава ја имам речиси година дена и е одлична како и првиот ден. Сеуште има иако ја користев 5 месеци минатата година, а мислам дека и наредниве два месеца ќе можам да ја користам.
 Кремата е бела, малку погуста е, но одлично се размачкува, се разбира малку подолго од вообичаена крема. Мене ми е доволнo едно и пол стискање за лицето и вратот. На почетокот не ја размачкував убаво и шетав со бели траги, но кога видов дека е потребно поубаво размачкување повеќе немам такви незгоди :D. Кога ќе ја нанесам се познава како сјаен слој на кожата, но се впива и потоа дава убав здрав изглед на кожата.
Кремава најчесто ја носам самостојно, затоа што убаво ми го изедначува тенот. Но, кремава е одлична и како подлога за пудра. 

Ова е мојата омилена крема, а Avene e мојот омилен бренд. Сега видов на нивниот сајт дека имаат нови пакувања, можеби и нови формули, но тоа ќе го дознаам кога ќе купувам нова крема
.
Кремава убаво ја заштитува кожата, ја негува и изедначува. 
Од мене има 10/10. Би ја купила повторно и се разбира ја препорачувам.

Имајте убава недела. :)

Wednesday, 15 April 2015

Сунѓерче за шминкање Oriflame

Здраво!

Сунѓерчињата за нанесување на пудра од овој вид се многу актуелни во изминатиот период. Иако има најразлични видови, од најскапи до најефтини некако не бев сигурна дека сакам да ги пробам.
Дојде до мене каталог од Oriflame, а цената од 99 денари беше многу ниска. Иако сакав да порачам неколку, сепак не бев сигурна дали ќе се снајдам со него, па порачав само едно.

 Иако на допир изгледа прилично цврсто, на допир е меко. Морам да бидам искрена дека бојата воопшто не ми е важна, но ми се допаѓа што е вака темно, па и кога ќе се испере не се познава многу траги од пудра.
 Сунѓерчето се користи така што прво се топи во вода, од кога ќе впие вода нараснува, па се цеди. Од кога ќе го исцедам со рака го мотам во пешкир. На фотографиите подолу можете да забележите колку расте кога ќе се натопи во вода.

 Пудрата нанесена со сунѓерчево изгледа многу природно. Бидејќи е влажно не собира од производот, туку го втапкува во лицето. Нанесувањето е лесно бидејќи се тапка пудрата со нежни движења. Не е грубо туку е пријатно и меко, а и лесно се држи во рака.
Јас го користам со Rimmel Stay Matte и со Aura Cover Me!  Позадоволна сум како соработува со Rimmel Stay Matte, кога ја нанесувам со прсти или четка многу се познава, а со сунѓерчево се добива многу убав и природен изглед.

Дали сте го користеле? Кое друго сунѓерче го имате пробано и би ми го препорачале?

Monday, 13 April 2015

Aura lipliner

Производите на Аура се повеќе ми се допаѓаат. Кога минатиот пат застанав на нивниот штанд, не можев да се одлучам кое моливче зза усни сакам да го пробам. Зграбив три, четири, но на крај се одлучив само зза оваа нијанса, па ако ми се допадне секако ќе се вратам по други.
Се одлучив за нијансата 34 која сум сигурна дека ќе ја носам многу често .Цената на моливчето ако не се лажам е 115 денари, а го купив во DM.На самото моливче пишува дека е долготрајно и навистина е така. На усните стои повеќе од 5 часа ако го носите самостојно. Понекогаш го ставам над кармин и нормално побрзо го снемува. Цврсто е, лесно се остри и со едно острење може да се заборавите во боење на устата.

Нијансата е многу убава борда, која има и кафено во неа. Мислам дека одлично би стоела на секој тен. Вистинската нијанса е како на втората слика од усните. Ги суши усните, но секогаш пред да нанесам моливче за усни ставам од кремата која ја користам за околу очи, па не се прават лушпи. За жал на фотографииве не успеав да ставам и крема бидејќи фотографирав повеќе моливчиња. Ако не сте пробале со крема за околу очи, пробајте нареден пат, ефектот е одличен.


На фотографијата подолу можете да видите како го искористив и како туш со загревање. Сликано е навечер со блиц.


Оцена 10/10, едвај чекам да ги пробам и другите нијанси.
Дали ги имате и која нијанса ви е омилена?

Среќни празници!

Monday, 6 April 2015

FWSK SS15

Здраво!
Оваа година имав можност да присуствувам на Модната недела кај нас. Бев присутна на последниот ден, во неделата 05.04. До сега иако имав можност, не бев дел од овој настан, но драго ми е што оваа година сепак одлучив да отидам. 
Слушав коментари дека сите ревии биле прилично добри, а и од фотографиите на ФБ, видов добри колекции.
Оние колекции на кои јас присутвував ми се допаднаа.
Би ја издвоила колекцијата на Олгица Ѓеоргиева, која беше прикажана низ моден перформанс на танчери и манекенки. Оваа колекција беше уживање да се гледа. 

Мојот избор на гардероба е класика, борд фустан со отворен грб и миди должина. Сакав да бидам елегантна и класична. 
Накитот е кован, правен рачно и е обрнато внимание на секој детал. Порано го носев постојано, некое време беше во фиока, но овој пат повторно се одлучив за него.