Friends

Sunday, 16 December 2012

Black and white

Во многу од моите постови можевте да видите парчиња од младоста на мајка ми. Јас ги обожавам, дел се уникатни, а дел се модерни и сега, па сега нивната цена е преголема, барем за мене. Одамна имам постирано една црвена кошула, која низ нашиве продавници ја видов за 3000 денари. Фала мамо што си зачувала дел од гардеробата. Иако многу фрлила, подарила, очигледно го зачувала тоа што мислела дека навистина вреди. Морам да признаам дека на почетокот не се радуваше што ги барав тие парчиња, мислеше дека се демоде, но потоа ја убедив дека е модерно, дека јас можам тоа да го носам на мој начин, и покажав колку сега чинат, па секој ден и таа пребарува да не најде уште нешто уникатно. На крајот е најбитно дека имаат поинаква вредност, а и јас се чувствувам удобно во нив.

Кошулава е стара 20 години, долга е и широка, па можам многу да си играм со неа. Да ја врзам како во комбинацијава подоле, да ја пикнам во фармерки или пак да ја носам со каиш како туника.
Хеланките веќе ги знаете, од Певекс се, од пред месец и повеќе.
Чевлите се од Шантел, имам неколку пати спомнато дека носам 35ка, па во моментов се едни од ретките кои го имаат мојот број, а имаат пристојни цени.
Се надевам ви се допаѓа =)

Имајте убава вечер =)
32 comments:

 1. Ti retro komadi su prekrasni. I ja nosim mamino, tetkino, kumino..i uvek se osecam predivno. samo kad uporedis kvalitet, dovoljno je..

  ReplyDelete
 2. Преубава е кошулата, а и начинот на кој ја носиш. :)

  ReplyDelete
 3. mnogu ubava kombinacija-jas za zal nisto ne nosam od majkami sega da i baram cesto da mi podari nesto no od mladosta ne-a i nema socuvano...a koga go spomna pevex tamo stvarno mozat da se najdat extra parcinja-pred nekoj den kupiv djemper koj go posakuvav cela sezona od primark e djemperot- vristev od sreka a plus za 400den:))

  ReplyDelete
 4. Really nice!

  Valeria.
  http://myurbanmarket.blogspot.it
  http://www.facebook.com/ValeUrbanMarket

  ReplyDelete
 5. I loveeee these pants!!! Amazing!! You have such and amazing style. I've been looking through some other posts of yours and i love it :)
  Would you like to follow each other? I'll be waiting for you on my blog :)

  ReplyDelete
 6. Bas ti je krasan outfit. Sve mi se svida.

  ReplyDelete
 7. Marama ептен впечатлива комбинација. Парчињата само по себе се прекрасни но на твојата фигура лежат преубаво, можеш да експериментираш со облеката.
  И нешто што многу ми се допаѓа на твојот блог е што парчињата облека се поефтини. Доказ дека не е потребна облека од марки и брендови за една девојка да се облекува модерно и софистицирано.

  ReplyDelete
 8. Парчињата ископани од плакарот на мама се секогаш најскапоцени. :) Плус најмерачки е да си ги носиш.
  Изгледа со сите мајки е така. Мојава прво се нервира кога ќе извадам нешто од времето кога била девојка, па после и светкаат очињата од задоволство што модерната ќерка и она делат облека. :D
  http://www.homemediamagazine.com/files/homemediamagazine/nodes/2009/17005/DopeyDiamondEyes.jpg

  Моето мислење за комбинацијата веќе го доби. Ми се допаѓа многу принтот на хеланките. Јас одамна барам сукња со tribal принт. :(
  Палче за асиметрични кошулки и блузи комбинирано со хеланчиња. Прават да се гледа комбинацијата од комплетно сменет агол. :)

  Поздрав! :* :)
  http://makedonskimodenblogspot.wordpress.com

  ReplyDelete
 9. Very nice combination! I like your leggings! :*

  http://landing-in-fashion.blogspot.com/

  ReplyDelete
 10. Хеланките се најубави, и поради тоа што е асиметрична кошулата имаш големо браво од мене!
  Црвен кармин најубаво ти стои. Пофалби :D

  ReplyDelete
 11. odlican outfit,totalno hit!helanke su za 10

  ReplyDelete
 12. Предобра! Омилена до сега, сакам да ти го украдам секое парче :))

  http://sanjaburgundy.blogspot.com/

  ReplyDelete
 13. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 14. И јас си носам облека од мајка ми, особено поради тоа што скоро на секое парче облека се враќа модата од пред дваесетина години. Мило ми е што со мајка ми имаме слична структура на телото и сличен стил па дома сите облеки, чевли, накит е заедничко. :)
  Инаку кошулкава е супер, обожавам таков тип парчиња што може да се модифицираат и да се носат на повеќе различни начини. Одамна меркам да купам вакви хеланки, некако ме потсетуваат на некој див и вуду стил, но сепак се женствени. :)
  Прекрасно искомбинирано, прекрасен изглед како и секогаш. :*

  http://life-lover-n.blogspot.com/

  ReplyDelete
 15. Those pants are amazing. Great print.

  <3 Marina
  Fashion.MakeUp.LifeStyle

  ReplyDelete
 16. Love the print on your pants!

  WWW.ROXTHEFOX.COM

  ReplyDelete
 17. Woah! I really love the pants :D
  you look gorgeous in these pictures!
  xoxo

  stylebycelia.blogspot.com

  ReplyDelete
 18. Прекрасна комбинација.И јас исто имам неколку парчиња од мајка ми и едноставно ги обожавам,бидејки знам дека никој ги нема.И плус се многу интересни и поразлични!


  fashioncareofwoman.blogspot.com

  ReplyDelete
 19. jas ti zaviduvam na helankive...gi vidov slicni vo berska i normalno cenata im bese razlicna :D

  ReplyDelete
 20. those tights are awesome, love this holiday outfit :D

  ReplyDelete
 21. Love the way you styled those leggings! I must buy a printed pair for myself :)

  ♡jilly
  sorelle in style

  ReplyDelete
 22. Love your pants, the print is amazing! :)
  xoxo

  ReplyDelete
 23. I like this combination :) simple, neat but fancy ...


  Visit me sometimes and we coul dfollow each other :) ?

  http://majolinacity.blogspot.com/
  :*

  ReplyDelete
 24. You look beautiful doll and the black and white combo is always so chic.

  <3 Marina
  Fashion.MakeUp.LifeStyle

  ReplyDelete
 25. Simply perfect! I must congratulate you on taking a vintage vibe and for recycling all-time pieces, like this amazing shirt and making it so modern and chic. I love the whole outfit. You're my woman, I love to ransack attics,old clothes chests and second-hand stores.

  ReplyDelete
 26. Mojata omilena kombinacija !!! Ti gi obozavam helankite !!! :*

  ReplyDelete
 27. Хеланките се преубави ама имам замерка за ташната, ми делува евтино

  ReplyDelete